Історія кафедри Фізичної реабілітації та спортивної медицини починається з навчального курсу „Лікарський контроль і лікувальна фізкультура” при кафедрі фізичного виховання з 1929 року. З 1944 по 1952 роки об'єднану кафедру фізичного виховання з курсом лікарського контролю та лікувальної фізкультури очолював доцент І.А.Ельгард. З 1952 по 1955 роки кафедрою керував доцент Н.З. Корабльов. З 1955 по 1956 роки курсом лікарського контролю і лікувальної фізкультури на кафедрі фізичного виховання керував відомий тренер Олімпійського чемпіона В. Борзова - В.А. Петровський.
Наступний етап в історії кафедри, який можна чітко виділити, починається з 1957 року, коли до керівництва кафедрою прийшов професор Г.Й. Красносельський.
З 1969 по 1996 роки кафедру очолювали д.мед.н., професор Г.В. Полеся, д.мед.н., професор Л.А. Пиріг, доцент М.М. Соловцов, д.мед.н., професор Г.Л. Апанасенко, професор В.П. Мурза.
З 1996 року курс отримав статус клінічної кафедри «Лікувальна фізкультура і спортивна медицина», яку очолила д. мед.н., професор В.А. Шаповалова. У 2008 році її було перейменовано у кафедру «Фізичної реабілітації та спортивної медицини».
З 2010 по 2016 роки кафедру очолили к.мед.н., В.В. Волков, д.мед.н., проф. Л.В. Дудар, в.о. зав. кафедри був В.В. Чернявський.
З 2017 р. і по теперішній час кафедру очолює д.мед.н., професор, лікар вищої категорії, заслужений працівник Фізичної культури і спорту - Олена Євгенівна Дорофєєва.
В 2018 році, професор О.Є. Дорофєєва виступила гарантом освітньої програми з підготовки спеціалістів першого (бакалавр) та другого (магістр) рівнів вищої освіти за напрямком 227 “Фізична терапія, ерготерапія”, були отримані ліцензії. Кафедра отримала статус випускової кафедри НМУ.
Науковий: вивчення особливостей перебігу відновних процесів в органах, тканинах і в цілому організмі; розробка медичних реабілітаційних методик застосуванням фізичних факторів різної природи та спрямованості, заснованих на клініко-синдромальному підході і оцінці загального стану організму (реактивності, вегетативного балансу та ін.).
Навчальний: фізична реабілітація, спортивна медицина
Методичний: створення навчальних і методичних посібників для студентів і лікарів з загальних питань реабілітації і в окремих напрямках клінічної медицини.
Лікувальний: консультативна допомога та лікування хворих різного профілю, які потребують реабілітаційних заходах, корекція і зміцнення фізичного здоров'я, розширення адаптаційних можливостей організму.
Організаційний: загальна організація і управління службою медичної реабілітації в складі фахівців лікувальної фізкультури та спортивної медицини, проведення Дня фахівця, предаттестіонних і спеціалізованих циклів.